Wrzesień 28th, 2018
Przeglądając oferty domów na sprzedaż w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu czy innych terenach Polski, możemy zauważyć ofertę tzw. ekodomów. Czym są? Na jakich zasadach odbywa się ich budowa? Co musimy o nich wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w tym artykule. Zapraszamy!
Myśląc o domu ekologicznym, część z nas ma przed oczami wiejski domek pokryty strzechą z własną studnią i bielonym płotem. Jednak to nie do końca prawda. Istnieje szereg wymogów dotyczących konstrukcji, dachu, materiałów budowlanych i układu pomieszczeń, które muszą zostać spełnione, by dom został zakwalifikowany jako „ekologiczny”. Mówiąc najprościej, dom ekologiczny to budynek, który dzięki odpowiednim materiałom i rozwiązaniom architektonicznym w znaczny sposób zmniejsza koszty eksploatacyjne, co przyczynia się do zredukowania szkód wyrządzanych środowisku.
Szacuje się, że zużycie energii do ogrzewania ekodomu i wentylacji nie przekracza 50 kWh/m2 rocznie, a współczynnik przenikania ciepła (U) okien wynosi 1,3-1,0 W/m² × K.
Konstrukcja domu ekologicznego powinna być jak najprostsza. Wszelkie zakamarki, nadprogramowe narożniki, wykusze czy wnęki sprzyjają utracie ciepła. Ciepło wydostaje się z pomieszczenia przez wszelkiego rodzaju połączenia. Miejsce styku ścian i dachu jest szczególnie narażone na cieplniczą migrację. Dlatego domy ekologiczne są zazwyczaj projektowane w kształcie kwadratu, prostokąta lub litery „L”. Dla osób, które chciałyby urozmaicić architektoniczną bryłę, może to być znacznym minusem.
Do budowy ekodomu wykorzystuje się naturalne surowce. Najlepiej takie, które są dostępne w danym regionie. Bardzo popularne jest użycie drewnianych bali z drzew liściastych lub iglastych. Oprócz tego, że wprowadzą do otoczenia górski klimat, to naturalne olejki i żywice będą gwarantować piękny zapach przez cały rok.
Bardzo wygodną opcją jest zastosowanie technologii wznoszenia domu w szkielecie drewnianym. Odpowiednia konstrukcja jest dostarczana na plac budowy, co pozwala na szybki montaż elementów. Dopełnienie szkieletu może stanowić wełna mineralna lub skalna.
Ciepło, które mamy w naszych pomieszczeniach unosi się do góry, przedostaje przez dach i wędruje do otoczenia. Zauważa się, że o wiele mniejsze starty energii występują wtedy, gdy stosunek powierzchni dachu do kubatury jest jak najmniejszy. Aby to uzyskać, wybiera się dachy jedno- bądź dwuspadowe. Bardzo popularną formą jest wykorzystywanie pomysłu Le Corbusiera, czyli dach płaski. Płaskie dachy mają zdecydowanie mniej złączeń ze ścianą, a to przekłada się na pozytywne wyniki zatrzymania ciepła w pomieszczeniach.
Nie bez znaczenia dla ekologicznej eksploatacji ma to, w jaki sposób rozmieścimy pomieszczenia w mieszkaniu. Część sypialną najlepiej skierować w stronę południową. Uzyskamy wtedy większy dostęp do światła. Natomiast sferę dzienną na północ. Dobrym rozwiązaniem jest wybór dużych okien lub całych przeszklonych ścian, by zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych promienie słońca mogły nagrzać nasz pokój czy kuchnię.
Konstrukcja i układ pomieszczeń to jedno, ale trzeba także zastosować alternatywne źródła energii. Nowoczesne technologie rozwijają się z dnia na dzień i pozwalają nam pozyskiwać energię z nietradycyjnych źródeł. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim energia słoneczna zamienia się w energię użytkową. Innym urządzeniem, przyjaznym dla środowiska jest pompa ciepła. Działa w ten sposób, że pobiera energię z dolnych źródeł ciepła – powietrza, ziemi, wód powierzchniowych i gruntowych. Ogrzewanie ekodomu odbywa się za pomocą odnawialnych źródeł energii. Służy nam do tego biomasa, ekogroszek, pellet czy drewno.
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji – z korzyścią dla Klienta.
Dodaj komentarz