JAK KUPOWAĆ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ?
Kupno działki budowlanej pod nieruchomość mieszkalną to spore wyzwanie. Wymaga zdecydowanie większej uważności niż zakup mieszkania lub gotowego domu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by nie stracić na tej inwestycji i wybrać najlepszy dla siebie grunt.
Decydując się na zakup gruntu pod budowę domu, powinniśmy kierować się nie tylko niską ceną, ale także innymi aspektami. Do najważniejszych należy atrakcyjna lokalizacja umożliwiająca łatwy dojazd do centrum miasta, szkoły czy pracy. Należy wziąć pod uwagę podróż nie tylko autem, ale też komunikacją podmiejską. Bardzo ważny jest również stan prawny gruntu, jego przeznaczenie, czyli informacja o tym, jaki budynek można tam postawić. Haczyków jest wiele. Weryfikujmy więc informacje otrzymane od sprzedawcy w odpowiednich dokumentach, by po dokonaniu transakcji, nie okazało się, że budowa domu nie jest możliwa.
ROZMIAR DZIAŁKI
To zdecydowanie jedna z ważniejszych kwestii, którą należy rozważyć przed zakupem. Pod budowę domku jednorodzinnego potrzebujemy gruntu o powierzchni co najmniej 700 mkw. Zwróćmy również uwagę na kształt działki. Jej nieregularność może utrudniać realizację projektu. Najlepsze i najmniej bezproblemowe są działki prostokątne o szerokości minimum 16 metrów.
Pamiętajmy także o usytuowaniu domu. Najbardziej korzystne i komfortowe dla domowników jest zlokalizowanie wjazdu od strony północnej, a ogrodu od południowej. Nie zapomnijmy również o ukształtowaniu terenu. Wymarzony domek na zboczu w górskim otoczeniu może być dużo trudniejszy w zaprojektowaniu i realizacji od budowy na płaskim terenie.
Na cenę działki wpłynie również sąsiedztwo zbiorników wodnych. Im bliżej wody, tym większy koszt. Jednak sąsiedztwo jeziora czy rzeki, może przyczyniać się do zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych, które wymuszą rezygnację z piwnicy lub dodatkową inwestycję w odpowiednią hydroizolację. Bliskość wody to również zagrożenie powodziowe. Warto sprawdzić wszystkie te aspekty, zanim zdecydujemy się na zakup.
UZBROJENIE I DOJAZD DO DZIAŁKI
Grunty nieuzbrojone są z reguły tańsze. Jednak do ich ceny trzeba doliczyć dociągniecie odpowiedniej instalacji lub budowę własnej. Warto przemyśleć, co nam się bardziej opłaca. Wszelkie informacje o uzbrojeniu działki znajdziemy w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Z kolei w przypadku dojazdu, musimy mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej o szerokości minimum 5 metrów. W innym przypadku budowa domu na zakupionym gruncie jest zabroniona.
STAN PRAWNY DZIAŁKI
Przed dokonaniem zakupu koniecznie zweryfikujmy wszelkie uzyskane od sprzedawcy informacje w księdze wieczystej. Można to zrobić w wygodny sposób przez Internet. Informacje tego typu są jawne, więc każdy ma do nich dostęp. W księdze wieczystej sprawdzimy, kto jest prawnym właścicielem działki i czy grunt nie jest przypadkiem zadłużony lub obciążony hipoteką. Jeśli tak jest, po jego zakupie będziemy zmuszeni spłacić dług.
Jak widać zakup działki pod własny dom to duże wyzwanie dla osoby, która nie miała z tym wcześniej styczności. Warto więc skorzystać ze wsparcia doświadczonego biura nieruchomości, które nie tylko przedstawi nam najlepsze dostępne w danej okolicy grunty, ale też sprawdzi dla nas wszystkie wymienione wyżej aspekty. Dzięki temu będziemy mogli ze spokojnym sumieniem dokonać inwestycji.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.