NAJLEPSZE DZIELNICE KATOWIC – RANKING MIESZKAŃCÓW CZ. 1
Lubimy tworzyć rankingi – i to w każdej dziedzinie! Zestawienia najlepszych pod względem komfortu życia dzielnic miast jest jednym z popularniejszych i często aktualizowanych. Zwracają na nie uwagę szczególnie te osoby, które planują przeprowadzkę. Jedno z ciekawszych zestawień ujrzało światło dzienne dokładnie rok temu. Na przełomie września i października 2016 roku serwis Otodom i OLX wraz z agencją badawczą PBS przeprowadzili ankiety wśród niemal 1,5 tys. mieszkańców poszczególnych dzielnic miasta i zapytali o jakość życia z uwzględnieniem różnych aspektów. Jak przedstawiają się wyniki tego badania?
Ankietowani mieli odpowiedzieć na kilka pytań. Przy każdym stawiali po prostu jedną cyfrę z zakresu 1-7, przy czym 1 oznaczało „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 „zgadzam się w pełni”.
BEZPIECZEŃSTWO
Nie da się ukryć, że przy wyborze nowego mieszkania dla swojej rodziny zwracamy szczególną uwagę właśnie na bezpieczeństwo dzielnicy. Mało kogo skusi nawet najpiękniejsze mieszkanie, jeśli w okolicy często zdarzają się napady albo kradzieże. Mieszkańcy Katowic za najbezpieczniejszą dzielnicę uznali Kostuchnę (5,87 pkt.), drugie są Murcki (5,67), trzecie natomiast Osiedle Witosa (5,66). Najsłabiej wypadły Szopienice-Burowiec – 4,00 pkt.
Dlaczego najbezpieczniej jest akurat w Kostuchnie? Wpływ na to ma dobre założenie urbanistyczne oraz status materialny i społeczny mieszkańców tej dzielnicy. Jeśli chodzi zaś o Szopienice-Burowiec, to dziś sytuacja w tej dzielnicy i tak jest lepsza niż w poprzednich latach. Potwierdzają to katowiccy policjanci.
SĄSIEDZTWO
Tym razem chodzi o przyjazność innych mieszkańców dzielnicy. W której dzielnicy sąsiedzi dogadują się między sobą najlepiej? W tej kategorii Kostuchna i Osiedle Witosa zamieniły się tylko miejscami. Różnica nie jest znaczna – Osiedle Witosa zyskało 5,53 pkt, Kostuchna natomiast 5,33 pkt. Te wyniki ściśle wiążą się z punktem „Bezpieczeństwo”. W końcu przyjaznych sąsiadów nie sposób oceniać jednocześnie jako niebezpiecznych 😊 Ogólnie w całym mieście sąsiadów ocenia się dobrze. Średnia ocena uprzejmości mieszkańców miasta wynosi 4,76, podczas gdy średnia ogólnopolska to 4,76.
ZIELEŃ
Choć bliskość pracy czy szkoły oraz dobre skomunikowanie z różnymi częściami miasta wydają się ważniejszymi czynnikami podczas wyboru nowego domu, to zieleni w jego otoczeniu nie sposób zepchnąć na dalszy plan. Bliskość parków i skwerów ma ogromne znaczenie szczególnie w miastach, gdzie poziom zanieczyszczeń i hałasu jest wysoki. Zdecydowanym zwycięzcą tej kategorii jest dzielnica Murcki, która uzyskała ocenę 6,74. To zasługa Rezerwatu Las Murckowski i Parku Murckowskiego.
Niewiele słabsze noty uzyskały dzielnice Brynów (część wschodnia, czyli Osiedle Zgrzebioka – 6,51 pkt.) oraz Ligota-Panewniki (6,45 pkt.). Powyżej 5 punktów otrzymały niemal wszystkie dzielnice. Jedynie w Śródmieściu zieleń została oceniona na 4,36.
CZYSTOŚĆ
Skoro w miejscu zamieszkania powinno być zielono, to na pewno powinno być też czysto. Najwyższą notę w tej kategorii otrzymało Zarzecze – 6,09. Na drugim miejscu uplasowało się Osiedle Witosa (6,02), na trzecim – Brynów część wschodnia (5,93). Za najczystsze dzielnice uznano zatem te miejsca, w których nie funkcjonuje przemysł, a zabudowa to głównie domy jednorodzinne, których mieszkańcy w większym stopniu niż mieszkańcy bloków dbają o czystość otoczenia (odpowiedzialność indywidualna vs. odpowiedzialność zbiorowa). Najsłabiej pod względem czystości prezentują się Janów-Nikiszowiec (4,23 pkt.) i Szopienice-Bukowiec (4,38).
ZADBANA OKOLICA
Punkt dość mocno związany z aspektem czystości, jednak chodzi tu bardziej o zadowolenie z pracy służb komunalnych niż z działań samych mieszkańców. Najlepiej oceniono Osiedle Witosa – 5,81 pkt. To pochwała za brak śmieci, chaosu w przestrzeni, uporządkowane trawniki i ogólny wygląd dzielnicy. Na piątkę z plusem zasłużyły też Osiedle Tysiąclecia (5,71) i Zarzecze (5,63). Dzielnice wygrały z tego względu, że prowadzi się w nich sporo remontów i modernizacji, np. dróg, ulicznego oświetlenia, budynków. Za raczej słaby wynik należy uznać 4,19 pkt., które uzyskał Janów-Nikiszowiec oraz 4,47 pkt. Dąbrówki Małej.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.