KUPUJESZ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ? SPRAWDŹ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Kupno działki budowlanej wiąże się z szeregiem trudnych decyzji, jakie należy podjąć, zanim rozpoczniemy budowę domu. Już sam moment oglądania gruntów pod budowę domu powinien być dobrze przemyślany, pod kątem wyboru lokalizacji.
AKCJA LOKALIZACJA
Jeśli szukamy działki akurat teraz, to będziemy mogli wiarygodnie ocenić poziom zacienienia o każdej porze dnia. Jak widać, proces zakupu powinien trwać nawet cały rok, bowiem jesień czy wiosna to idealny czas, żeby skontrolować podmokłość terenu. Do tego celu będzie nam potrzebna pomoc geologa, który wykona właściwe badanie.
Natomiast w okresie intensywnych opadów (jesień i zima), można ocenić stan dróg dojazdowych, co również będzie miało znaczenie dla komfortu mieszkania. Jeśli nie mamy jednak całego roku na wnikliwe obserwacje, wtedy polecamy odwiedzić działkę w różnych porach dnia, aby móc rzetelnie wydać opinię.
FUNDAMENT PRAC BUDOWLANYCH
Przechodzimy do kolejnego etapu projektowania, który polega na przygotowaniu podłoża, a konkretnie wyboru odpowiedniej gleby. Będzie to szczególnie ważne, jeśli zamierzaliśmy zaprojektować piwnicę czy oczyszczalnię ścieków. Dlatego należy zwracać uwagę przede wszystkim na klasę. Nie zawsze działka jest już odrolniona (czytaj: przekwalifikowana na budowlaną) i całe przedsięwzięcie mocno się przedłuży. Będziemy zobowiązani do wypełnienia wielu formalności (zwłaszcza złożenie wniosku do Wydziału Geodezji) oraz poniesienia dodatkowych kosztów.
Zanim zabierzemy się jednak za wybór konkretnej działki, należy wykonanie projektu domu według własnych potrzeb, a dopiero później na tej podstawie rozpocząć poszukiwania działki marzeń, która – w idealnym scenariuszu – ma dostęp do drogi publicznej, należącej do gminy (w przypadku dróg wojewódzkich oraz powiatowych o wiele trudniej otrzymać pozwolenia na wyjazd na drogę).
PRZESTRZEŃ, WSZĘDZIE PRZESTRZEŃ
Projekt działki powinien uwzględnić potrzeby potencjalnych mieszkańców, dlatego musimy pomyśleć, jak dużo przestrzeni jest wymagane. Jeżeli lubimy aktywnie spędzać czas obok domu i mamy w sobie duszę ogrodnika, to miniogródek okaże się niewystarczający. W takiej sytuacji 1500-metrowa działa może być zbyt mała.
Rozmiar rozmiarem, ale musimy zwrócić uwagę także na kształt działki, aby wpisywała się proporcjami w projekt domu. Klasycznym rozwiązaniem jest odrobinę wydłużony prostokąt.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.