CENY MIESZKAŃ W KATOWICACH (IV KWARTAŁ 2015 ROKU)
Rządowy program „Mieszkanie dla młodych” odgrywa dużą rolę w kształtowaniu się cen na rynku nieruchomości w Katowicach. Z pewnością jest to także jeden z kluczowych czynników wspomagających popyt na rynku mieszkaniowym. Jak zatem kształtowały się średnie ceny nieruchomości w Katowicach w ostatnim kwartale? Co wpłynęło na ich wzrost lub obniżenie?
Prezentowane niżej informacje, które dotyczą Katowic oraz niektórych miast aglomeracji śląskiej, powstały dzięki badaniu Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach.
Rynek pierwotny w Katowicach
Po pierwsze, średnie ceny ofertowe w porównaniu do ubiegłego kwartału wykazywały stabilizację, przy czym przeciętne ceny transakcyjne w Katowicach wzrosły. Obrazuje to poniższa tabela:
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Katowicach (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – IV kwartał 2015r.Proszę zauważyć, że wzrost cen nie objął mieszkań z segmentu 40-60 m2, które notabene mają największy udział w rynku.
Z dużym prawdopodobieństwem przyczyną takiego stanu rzeczy jest program „Mieszkanie dla młodych” (MdM). Jak już wspominałam w poprzednim artykule: „Kolejka po dopłaty w programie MdM” na nieruchomości w Katowicach”, z dużym prawdopodobieństwem deweloperzy celowo obniżają ceny, aby kupujący mogli otrzymać dofinansowanie z programu.
Rynek wtórny w Katowicach
Przypomnijmy, że od 1 września, ubiegłego roku nieruchomości z rynku wtórnego zostały objęte programem MdM. Dlatego też na rynku wtórnym średnie ceny transakcyjne mieszkań z segmentu popularnego: 40-60 m2 także uległy obniżeniu. Reszta danych pozostaje bez większych zmian.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – IV kwartał 2015r.W których miejscach aglomeracji śląskiej sprzedawano najdrożej mieszkania? Przede wszystkim w Katowicach, a także w Mikołowie, Tychach i Gliwicach. Średnia cena transakcyjna na tych obszarach wynosiła powyżej 3000 zł/m2. Natomiast mieszkania o najniższej cenie można było kupić w Bytomiu, gdyż ich koszt nie przekraczał 2000 zł/m2.
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach i niektórych miastach aglomeracji śląskiej (zł/m2)
Źródło: Informacja sygnalna Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach, Wydział Statystyczno-Dewizowy, Informacja sygnalna – rynek nieruchomości mieszkaniowych w Katowicach oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – IV kwartał 2015r.Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.