
KUPNO MIESZKANIA KROK PO KROKU – REMONT CZ. 3
Stało się, zostaliście właścicielami własnego M. Wspaniale! Jednak zanim w nim zamieszkacie, konieczne będzie jeszcze przeprowadzenie remontu, chyba, że zdecydowaliście się na zakup nieruchomości pod klucz. W przeciwnym przypadku, zanim będziecie mogli się cieszyć wymarzonymi czterema kątami, może minąć jeszcze trochę czasu. Ale po kolei.
REMONT NOWEGO MIESZKANIA
Jeśli zakupiliśmy nowe mieszkanie w tzw. stanie deweloperskim, to przeprowadzenie w nim remontu będzie właściwie konieczne. Tego typu nieruchomości to właściwie gołe ściany, podłoga i sufit. Brakuje w nim posadzki, wewnętrznych drzwi w poszczególnych pomieszczeniach, białego montażu, czyli wanny czy sedesu oraz tynku wewnętrznego na ścianach.
Kupując nowe mieszkanie, można się spotkać także z terminem: stan deweloperski podwyższony. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór tego typu nieruchomości, możemy liczyć na wnętrze stanowiące wersję przejściową między stanem deweloperskim klasycznym a mieszkaniem pod klucz, do którego można wejść i od razu mieszkać. W przypadku nieruchomości o stanie deweloperskim podwyższonym właściwie wszystko zależy od dewelopera i zapisów we wcześniej podpisanej umowie. Najczęściej jednak ten rodzaj wykończenia obejmuje otynkowanie ścian i sufitów oraz pomalowanie ich białą farbą. W mieszkaniu będzie jednak najczęściej brakować białego montażu czy drzwi wewnętrznych oraz podłóg.
REMONT MIESZKANIA Z RYNKU WTÓRNEGO
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Jego stan techniczny może być bowiem różny, w zależności od naszych możliwości finansowych i dokładnego sprawdzenia nieruchomości przed jej zakupem. W tym przypadku również trafiają się mieszkania, w których od razu można mieszkać. Większość osób pragnie jednak dostosować nieruchomość do własnych upodobań i potrzeb. By tego dokonać, trzeba podjąć decyzję o tym, czy wykonujemy generalny remont przed wprowadzeniem się, czy zamierzamy remontować mieszkanie krok po kroku już w trakcie mieszkania.
Decyzja ta zależy przede wszystkim od tego, czy jesteśmy w posiadaniu wystarczających środków finansowych na remont kapitalny i czy mamy na ten czas lokum zastępcze. Znając odpowiedzi na te pytania, możemy przystąpić do działań. Tylko w jakiej kolejności remontować mieszkanie?
WYBÓR EKIPY REMONTOWEJ
Podstawą udanego remontu jest wybór sprawdzonej ekipy remontowej. Możemy zrobić to po kosztach, korzystając z pomocy rodziny i przyjaciół. Weźmy jednak po uwagę fakt, że wówczas cały proces się przedłuży, a efekt może nie okazać się taki, jakiego się spodziewaliśmy.
Z kolei wybór doświadczonej ekipy, składającej się z grupy fachowców, będzie się wiązać z większym wydatkiem, ale za to szybszą i fachową realizacją.
NISZCZENIE
Pierwszym etapem każdego remontu mieszkania jest niszczenie tego, co stare. Oczywiście dotyczy to nieruchomości z rynku wtórnego. Usuwamy więc stare meble, zrywamy podłogi i tapety, czasem nawet wyburzamy ściany. Likwidujemy również ceramikę w łazience, jeśli chcemy ją wymieć na nową.
WYMIANA OKIEN I INSTALACJI
Po dokonaniu "demolki" przychodzi czas na remont podstawowych elementów mieszkania czyli okien oraz instalacji wodnych i elektrycznych, o ile oczywiście istnieje taka konieczność. Warto jednak podkreślić, że wymiana tych elementów później będzie mocno utrudniona, zajmie więcej czasu i będzie wymagać z pewnością większego nakładu pracy i pieniędzy. Warto więc zrobić to w momencie, kiedy nic w mieszkaniu nie jest jeszcze wykończone.
ŚCIANY I PODŁOGI
Po zamontowaniu nowych okien i wymianie instalacji, można przejść do tynkowania, gruntowania i malowania ścian, a także kładzenia płytek w łazience czy kuchni. Kolejnym etapem powinien być remont podłogi, czyli położenie paneli, parkietu lub płytek.
BIAŁY MONTAŻ I MEBLE
Ostatnim etapem remontu jest instalacja urządzeń sanitarnych w łazience. Kiedy już wszystko zostanie wykończone i wyczyszczone, można przystąpić do meblowania i dekorowania wnętrza.
Et voila! Wasze własne mieszkanie gotowe. Można mieszkać 😉
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.