Dlaczego wynajem pokoju jest lepszy niż mieszkanie w akademiku?
Semestr na studiach rozpocznie się lada moment. To ostatni dzwonek na to, by zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń do mieszkania przez najbliższy rok. Część studentów decyduje się na akademik, większość jednak coraz chętniej wybiera wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim. To drugie rozwiązanie posiada cały szereg zalet. Jakich? O tym w artykule.
Mówi się, że ten, kto nie mieszkał w akademiku, ten nie zaznał do końca uroków życia studenckiego. Być może, coś w tym jest. Jednak wiele osób, które mieszkały w domu studenckim wcale nie mają poczucia, że by coś straciły, gdyby od razu zdecydowały się na wynajem mieszkania. Wszystko zależy do tego, czego oczekujemy.
Decydując się na akademik, trzeba pamiętać, że wiąże się to najczęściej ze współdzieleniem pokoju z innym lokatorem. Jeśli jesteśmy na pierwszym roku bardzo możliwe, że będzie to zupełnie obca osoba, którą będzie trzeba dopiero poznać. Drugą problematyczną kwestią jest ogólnodostępna kuchnia, w której będą gotować wszyscy na raz. Często trzeba będzie zatem czekać na swoją kolej, by móc ugotować obiad.
Wiele akademików ma również współdzielone łazienki, choć od tego rozwiązania powoli się odchodzi. Nawet starsze domy studenckie są odremontowane tak, by łazienka znajdowała się w pokojach.
Same warunki mieszkalne w akademiku to jedno. Drugą kwestią są imprezy, których natężenie z pewnością będzie spore. Jeśli nie zamierzacie intensywnie korzystać z życia studenckiego, to taka sytuacja nie do końca może Wam odpowiadać. Zwłaszcza jeśli pokój z naprzeciwka będzie chciał się bawić wtedy, kiedy Wy będziecie chcieli się uczyć. Dla miłośników ciszy najkorzystniejszym rozwiązaniem może być zatem wynajmem pokoju w mieszkaniu studenckim.
Zalety wynajmu mieszkania dla studentów
Jeśli czujecie, że mieszkanie w akademiku nie jest dla Was, z pewnością bardziej zainteresuje Was wynajem pokoju. Obecnie wielu właścicieli mieszkań na wynajem udostępnia swoje nieruchomości właśnie studentom, gdyż jest to najliczniejsza grupa najemców. Zaletą mieszkania studenckiego jest fakt, że każdy ma tu własną przestrzeń. Panuje tu również większy spokój oraz niezbędna do nauki cisza. Również z łazienki i kuchni korzysta tylko kilka osób, a nie tak jak w akademiku kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt. Do tego dochodzi zdecydowanie większa prywatność.
Jeśli zdecydujemy się wynająć całe mieszkanie wspólnie ze znajomymi, wówczas mamy szanse stworzyć sobie bardziej przyjazną atmosferę, niż kiedy byśmy mieszkali z kimś zupełnie obcym. Mieszkanie ze znajomymi stwarza również dogodniejsze warunki na dogadanie się, wypracowanie odpowiednich norm i po prostu zadbanie o to, by wszystkim żyło się miło i wygodnie. Ciężko jest to wyegzekwować w akademiku.
Może się wydawać, że nie jest łatwo znaleźć atrakcyjne, tanie i dobrze zlokalizowane mieszkanie studenckie, ale to nieprawda. Wystarczy umiejętnie poszukać lub skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Jeśli chcecie szybko i skutecznie znaleźć mieszkanie studenckie na miarę Waszych potrzeb, skorzystajcie z pomocy Marty Kulawik.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.