
OBNIŻ RACHUNKI ZA OGRZEWANIE
WYDAJNE I OSZCZĘDNE OGRZEWANIE MIESZKANIA – JAK TO ZROBIĆ?
W miesiącach jesienno – zimowych ogrzewanie mieszkania to konieczność. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym będziemy cieszyć się ciepłym domem przez całą zimę i jednocześnie niskimi rachunkami. Jak to osiągnąć? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Ciepłe mieszkanie to duży komfort. Wiele osób skarży się na niskie temperatury w pomieszczeniach, szczególnie zimową porą. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko kamienic, które ciężko ogrzać, z względu na dużą powierzchnię nieruchomości. Drugą kwestią jest cena ogrzewania. Często, kiedy uda nam się zapewnić w mieszkaniu preferowaną temperaturę, wiąże się to z wysokimi rachunkami i coroczną dopłatą. Czy da się więc mieć jednocześnie ciepło i tanio? Da się, ale trzeba umieć efektywnie ogrzewać wnętrze. Oto sprawdzone porady, jak to zrobić.
SZCZELNE OKNA I DRZWI
To podstawa utrzymania ciepła w domu. Jeśli jego część ucieka nam przez nieszczelne okna i drzwi wejściowe nic dziwnego, że w mieszkaniu zimno, a rachunki wysokie. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem będzie założenie uszczelek, które zapobiegną utracie ciepła.
KRÓTKA INSTRUKCJA WIETRZENIA
Zimą należy regularnie wietrzyć mieszkanie mimo niskich temperatur na zewnątrz. Zanim to jednak otworzymy okna, skręćmy kaloryfery. Jeśli tego nie zrobisz, kaloryfery wyczują spadek ciepła w pomieszczeniu i zaczną grzać ze zdwojoną mocą, co przełoży się na wysokość rachunków. Pamiętajmy też, by wietrzyć mieszkanie krótko, ale intensywnie. Wystarczy na kilka minut otworzyć okna, by doprowadzić do całkowitej wymiany powietrza, przy jednoczesnym niewyziębieniu całego pomieszczenia.
GRZEJNIKI ODSŁONIĘTE
Kaloryfery nie powinny być zasłonięte żadnymi obudowami, firankami czy zasłonami. A już na pewno nie powinny znajdować się za meblami. Ich zastawianie utrudnia bowiem cyrkulację powietrza i utrudnia nagrzanie pokoju przy jednoczesnym wzroście kosztów.
REGULARNE ODPOWIETRZANIE
Odpowietrzanie może być konieczne, gdy grzejniki grzeją słabo, a w pomieszczeniach jest zimno. Ten prosty zabieg można wykonać samodzielnie, nie potrzeba do tego fachowca. Wystarczy, z pomocą śrubokrętu, odkręcić zawór znajdujący się z boku kaloryfera i spuścić z niego powietrze, do momentu, aż zacznie lecieć gorąca woda.
ZAMYKAJ POKOJE
By efektywniej nagrzewać konkretne pomieszczenia w mieszkaniu, warto zamykać pokoje. Zapobiegniemy w ten sposób uciekaniu ciepła z jednego wnętrza do drugiego.
UBIERZ SIĘ CIEPŁO
Czasem lepiej jest ubrać się cieplej w mieszkaniu np. w sweter, niż rozkręcać grzejniki do maksimum. Już 1-2 stopnie różnicy zwiększa bowiem lub obniża wysokość rachunków. Krótki rękawek zostaw więc lepiej na lato.
KIEDY ZAKRĘCAĆ KALORYFERY?
Sprawdzonym sposobem obniżenia kosztów ogrzewania jest zakręcanie kaloryferów w konkretnych sytuacjach. Jakich? Na przykład na noc w pomieszczeniach, w których nie śpimy. Przy okazji warto podkreślić, że temperatura w sypialni powinna być niższa niż w powstałych pomieszczeniach, ok .17-18 stopni. Również, gdy wychodzimy z domu lub wyjeżdżamy, dobrze jest zakręcić grzejniki.
ZAINWESTUJ W TERMOSTAT
Termostat pozwoli nam utrzymać w mieszkaniu wybraną przez nas temperaturę. Kierując się zasadą, że każdy stopień się liczy, możemy sporo zaoszczędzić. Termostat w każdym pomieszczeniu pozwoli nam ustawić precyzyjny poziom ciepła i ograniczy nadmierną pracę grzejników.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.