Co wpływa na cenę naszego mieszkania?
Przygotowując się do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości często porównujemy naszą ofertę do konkurencji. Przede wszystkim – spoglądamy na cenę. Jednak, jak się okazuje, jest wiele czynników które sprawiają, że nawet bardzo podobne do siebie mieszkania znacznie różnią się swoją wartością.
Lokalizacja jest kluczowa przy wycenie
Niemal nic nie wpływa tak bezpośrednio na wartość wycenianego mieszkania jak jego położenie. Atrakcyjna lokalizacja jest czynnikiem, który najczęściej winduje ceny nieruchomości w górę. Nic dziwnego – kto z nas marzy o mieszkaniu słabo skomunikowanym, położonym z dala od interesujących nas instytucji czy lokali? Potrzeby kupujących i wynajmujących mieszkania są oczywiście różne. Niektórzy będą cenić sobie położenie mieszkania niedaleko miejsca pracy; inni mogą marzyć o zamieszkaniu w tętniącym życiem centrum miasta. Rodziny z dziećmi zwrócą zapewne uwagę na dostęp do szkół oraz bezpieczeństwo wybranej dzielnicy. Dlatego rzetelna wycena nieruchomości w Katowicach, podobnie jak w innych dużych miastach, opiera się często na dokładnym porównywaniu cen mieszkań w tej samej okolicy.
Aspektem, o którym mówi się mniej, ale również ma istotny wpływ na cenę mieszkania, jest jego usytuowanie w bloku. Przykładowo, często rzeczoznawcy wysoko wyceniają mieszkania położone na pierwszym i drugim piętrze. Znaczenie ma też to, jak dobry dostęp ma nasze mieszkanie do naturalnego światła, a nawet – jaki widok zza okna możemy podziwiać.
Liczy się wnętrze
Równie duży wpływ na cenę nieruchomości mają jego rzeczywiste właściwości, a przede wszystkim –powierzchnia. To ona, obok lokalizacji, najsilniej wpływa na wartość mieszkania. Każdy metr kwadratowy kosztuje; a zatem im większe mieszkanie, tym wyższa cena. Liczy się także wykorzystanie przestrzeni. Ilość i rozplanowanie pokoi, kuchnia – oddzielna bądź w formie aneksu czy wielkość balkonu mają niebagatelne znaczenie dla osób zajmujących się wyceną nieruchomości.
Nie zapominajmy też o stronie technicznej naszych czterech kątów. Rzetelna wycena powinna wziąć pod uwagę wiek i standard budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Pod lupę bierze się także jakość wykończenia oraz wygodę korzystania z instalacji elektrycznych oraz wodno – kanalizacyjnych.
Jeżeli mieszkanie jest przynajmniej w części wyposażone, podwyższy to jego cenę. Warto o tym pamiętać, przygotowując nieruchomość do wyceny.
Przeszłość nieruchomości też ma znaczenie
Wyceniając nieruchomość na rynku pierwotnym mamy nieco ułatwione zadanie w tej kwestii. Nasze mieszkanie jest bowiem albo dopiero w budowie, albo ukończone – lecz wcześniej niezamieszkane. Dlatego nie spoczywają na nim żadne wiążące nas obciążenia prawne i finansowe. Inaczej jest, gdy chodzi o sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym. Takie mieszkania mogą być obciążone hipoteką, prawami do użytkowania lub chociażby, roszczeniami osób trzecich. Zagmatwana sytuacja prawna nieruchomości może być bardzo kłopotliwa dla potencjalnego kupca, dlatego doświadczony pośrednik nieruchomości z pewnością weźmie ją pod uwagę.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.