Czy dom w stanie surowym to dobry pomysł?
Nie ma jednego sposobu, by spełnić marzenie o własnym domu. Jedni chcą zainwestować w budowę od podstaw, inni – wolą kupić dom gotowy do zamieszkania. Ciekawym kompromisem jest zakup domu w stanie surowym. Co to oznacza i czy będzie on dobrym pomysłem?
Czym może być stan surowy?
Każdy, kto myślał o własnej nieruchomości na pewno spotkał się z tym określeniem. Jednak nie zawsze stan surowy oznacza dokładnie to samo – nie ma bowiem wiążącej, prawnej definicji budynku w takim stanie. Najczęściej jednak za dom w stanie surowym agenci nieruchomości uznają budynek z postawionymi ścianami nośnymi, stropem oraz więźbą dachową. W skrócie – jest to sam „szkielet” domu. Wchodząc do budynku w stanie surowym nie znajdziemy w nim instalacji, ścian działowych czy elementów wykończenia – tym właśnie różni się od stanu deweloperskiego.
Czasem w ofertach sprzedaży domów mowa jest o stanie surowym otwartym bądź zamkniętym. Jaka jest różnica? Dom w stanie surowym zamkniętym powinien być wyposażony w drzwi zewnętrzne oraz okna, a jeśli budynkowi towarzyszy garaż, to również i w bramę garażową. Stan surowy otwarty jest tych elementów pozbawiony; stąd też nazwa - dom jest „otwarty na przestrzał”.
Dlaczego warto zdecydować się na stan surowy?
Dom w stanie surowym to, jak już wspomnieliśmy, pewien kompromis pomiędzy budową „od zera” a wykończonym domem. Kupując nieruchomość w stanie surowym oszczędzamy sobie wysiłku, jaki wiąże się z załatwieniem formalności w urzędach – wszystkie konieczne pozwolenia zostały bowiem już dawno uzyskane. Podobnie, nie musimy się martwić o gruntowne prace budowlane; skupić możemy się na wykończeniu domu w taki sposób, jaki sobie wymarzyliśmy.
Właśnie, wykończenie – stan surowy nieruchomości daje nam pełną kontrolę nad tym, jak dom będzie wyglądał wewnątrz. Sami wybierzemy odpowiadające naszym gustom materiały, rozplanujemy układ pomieszczeń oraz poprowadzimy instalacje zgodnie z naszymi potrzebami. A jeśli zadecydujemy się na zakup domu w stanie surowym otwartym – będziemy także mogli zamontować wybrane przez nas drzwi i okna. To możliwości, których nie zapewni nam, przykładowo, dom w stanie deweloperskim.
Wady domu w stanie surowym
Jeśli zdecydujemy się na zakup nieruchomości w stanie surowym, będziemy musieli zdobyć się na kilka poświęceń. Po pierwsze, w przeciwieństwie do domu budowanego przez nas od podstaw, nie będziemy mieli wpływu na dokładną lokalizację budynku. Tam, gdzie zastaniemy nasz dom - tam zamieszkamy. Nie powinno stanowić to jednak problemu, jeśli budowa została dobrze zaplanowana, a budynek – osadzony we właściwym miejscu.
Większy problem może stanowić cena – wyższa, niż w przypadku domu budowanego od początku do końca. Owszem, kupując dom w stanie surowym oszczędzimy sobie kłopotu przeprowadzenia prac budowlanych, jednak dodatkowe koszty mogą odstraszyć. Zwłaszcza, jeśli dodamy do tego wydatki na wykończenie budynku. Dlatego na stan surowy warto zdecydować się dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że będzie nas stać zarówno na zakup nieruchomości, jak i na prace wykończeniowe.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.