
Wakacje kredytowe – wytchnienie dla portfela
W czasach rosnącej inflacji i podwyższonych stóp procentowych wszyscy szukamy oszczędności – zwłaszcza, jeżeli obciąża nas kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego mieszkania. W tym roku zaczęła obowiązywać ustawa, która zapewnia kredytobiorcom możliwość wzięcia „wakacji kredytowych”. Na czym one polegają i jak dużą ulgą dla portfela mogą się okazać?
Jak działają wakacje kredytowe?
Tak zwane wakacje kredytowe to nic innego, jak przerwa od płacenia rat kredytu. Nie jest to, oczywiście, anulowanie rat – okres spłaty kredytu zostanie później wydłużony o czas trwania wakacji kredytowych. A zatem, dzięki tej przerwie, możemy nieco odłożyć spłacanie kredytu w czasie, co z pewnością pozwoli odetchnąć naszym portfelom.
Czy jednak możemy zdecydować się na odpoczynek od rat kredytu hipotecznego w dowolnym czasie? Uchwalona kilka miesięcy temu ustawa gwarantuje możliwość wzięcia wakacji kredytowych w roku 2023 na długość czterech miesięcy; odłożymy więc na dalszą przyszłość spłacanie czterech rat hipoteki. Czy to dużo? Obecnie każda chwila wytchnienia od rosnących wydatków może pomóc podreperować i uporządkować domowy budżet, dlatego właściciele nieruchomości, którzy spłacają kredyt hipoteczny, powinni się nad tym poważnie zastanowić.
Kto skorzysta z wakacji kredytowych, a kto nie?
Na szczęście, ustawa o finansowaniu społecznościowym i pomocy kredytobiorcom ma na celu wesprzeć Polaków obciążonych hipoteką niezależnie od jej kwoty. Czy spłacamy dom w podmiejskiej miejscowości, czy kredyt na zakup nieruchomości w Katowicach – przysługuje nam prawo do wakacji kredytowych. Jest w tym jednak jeden haczyk. Otóż z przerwy w spłacaniu rat mogą skorzystać jedynie ci kredytobiorcy, którzy zakupili nieruchomość na swoje własne potrzeby mieszkaniowe. Wyklucza to zatem, między innymi, osoby inwestujące w mieszkania pod wynajem. Na wakacje kredytowe nie udadzą się także spłacający kredyt w obcej walucie.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
By zawiesić spłatę kredytu na kilka miesięcy konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w banku, który udzielił nam hipoteki. Zgodnie z ustawą, banki powinny dać możliwość złożenia dokumentu zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Sama procedura nie powinna być trudna – przez internet może zająć zaledwie kilka minut.
Jakich informacji będzie wymagał od nas bank? Głównie danych, które pozwolą na zidentyfikowanie naszego zobowiązania – a zatem informacji osobowych czy numeru umowy kredytowej. Musimy złożyć także oświadczenie, że naszą nieruchomość wykorzystujemy do własnych celów mieszkaniowych – a więc, po prostu, jesteśmy jej lokatorami. We wniosku należy również poinformować, w których miesiącach chcemy zawiesić spłatę rat.
Po złożeniu wniosku bank ma trzy tygodnie na potwierdzenie przyznania wakacji kredytowych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze – będziemy mogli cieszyć się kilkumiesięcznym odpoczynkiem od ciążących na naszej nieruchomości rat!
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.