Zdjęcia mieszkania telefonem - jak poprawnie je wykonać?
Aktualnie smartfony zastąpiły aparaty fotograficzne nawet tych nowszych generacji. Nie można się jednak temu dziwić, obiektywy w tych małych urządzeniach potrafią naprawdę wiele. Czy poradzą sobie ze zdjęciami mieszkania pod wynajem lub sprzedaż? Wszystko zależy od samego aparatu i umiejętności użytkownika.
Poznaj zasady robienia zdjęć mieszkaniom
Większość osób decyduje się na wykonywanie zdjęć mieszkania pod wynajem swoim aparatem. Nic dziwnego, przyzwyczailiśmy się do tego, że jest to sprzęt, który nie zawodzi pod kątem jakości obrazu. Mimo wszystko aktualnie możemy z czystym sumieniem napisać, że smartfony nie odstają mocno od lustrzanek. Najnowocześniejsze urządzenia mobilne doskonale sprawdzają się podczas wykonywania fotografii mieszkań. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które sprawią, że zdjęcia będą lepszej jakości, przyjemne dla oka, co ma ogromne znaczenie.
Optyczne powiększanie mieszkań
Ukazanie głębi mieszkania może znacząco poprawić jego odbiór przez ewentualnych najemców lub kupców. Aby wykonać zdjęcie, które optycznie powiększy lokal, nie można robić fotografii równolegle do ściany pomieszczenia. Dlatego też należy ustawić aparat pod kątem, co pozwoli ukazać wnętrze wzdłuż jego przekątnej. To nie wszystko, bo takie zdjęcie pokaże głębie mieszkania, co uwidoczni sam kształt mebli. Gdyby zdjęcie było robione równolegle do ściany pomieszczenia, meble wydawałyby się płaskie. Warto także wykorzystywać całą przestrzeń wnętrza podczas fotografowania, stojąc daleko od narożnika pomieszczenia, można znacząco skrócić wnętrze, co oczywiście wpłynie na negatywny odbiór przez potencjalnych najemców.
Ekspozycja ma znaczenie
Głębia to nie wszystko, liczy się także ekspozycja, a mianowicie wybranie odpowiedniej pory dnia do wykonania sesji. Oczywiście smartfon sam dostosuje optymalne ustawienia, aby doświetlić wnętrze, nie ma to jednak jak naturalne światło. Co więcej, warto podczas robienia zdjęć skupić się na najjaśniejszych punktach w mieszkaniu, takich z pewnością nie będzie brakować, gdy zdjęcia będą wykonywane w ciągu dnia. Wystarczy na ekranie smartfona stuknąć w miejsce najjaśniejsze, aby nie powstawały nieestetyczne jasne plamy na fotografii. Na koniec chcemy dodać, aby uważać na horyzont w czasie sesji, smartfon powinien być ustawiony równolegle do podłoża, co pozwoli uniknąć efektu krzywych ścian.
Zdjęcia mieszkania telefonem – aparat na odpowiedniej wysokości
Kolejną kwestią jest wysokość aparatu względem pomieszczenia. Najlepiej ustawiać smartfon na wysokości oczu osoby siedzącej. W ten sposób można skutecznie uniknąć nienaturalnych kątów i zniekształceń, które na zdjęciach prezentują się nieciekawie i nie oddają w pełni tego, co można zobaczyć “gołym okiem”.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.